"Deník" stavby Newtona 200/860...

Již delší dobu jsem měl v plánu si pořídit nový dalekohled. Z důvodu finanční nedostupnosti většího APO refraktoru jsem se rozhodl pro stavbu "foto" Newtona. Za ideální se v našich klimatických podmínkách považuje světelný objektiv (světelnost f/4-f/5) s průměrem okolo 200 mm. Těmto požadavkům vyhovělo zrcadlo, které mi nabídl Libor Němec. Po pár e-mailech a zaslání požadované finanční částky mi zrcadlo dorazilo domů. Jedná se o parabolické zrcadlo s průměrem 200 mm a ohniskovou vzdáleností 860 mm (tloušťka zrcadla je 23 mm). Podle slov Libora Němce by se mělo jednat o poměrně povedený kousek (P-V 1/30, SR 0.985- brát s rezervou s ohledem na přesnost použité měřící metody :) ). Sklo použité k výrobě zrcadla by mělo být BK7.
 Hmotnost zrcadla: 1.6 kg. Datum zakoupení: 3.10.2005.
Vlastní stavbě dalekohledu musí předcházet sestavení "technické dokumentace" (průměr a délka tubusu, velikost sekundárního zrcátka, ...). To je možné provést nakreslením na papír (nejlépe v měřítku 1:1) s vyznačením chodu paprsků a nebo k tomuto účelu použít některý z volně šiĝitelných programů. Já jsem zvolil program Newt. Výsledek návrhu je vidět na obrázku.
Z důvodu momentálního nedostatku volného času však práce na stavbě dalekohledu budou přibývat velmi pomalu (čas mám pouze tak jednou za dva týdny), a proto jsem si stanovil snad reálné datum pro dokončení dalekohledu- do konce března 2006.
Jako první přišla na řadu výroba podložky pod primární zrcadlo. Zvolil jsem systém tří trojúhelníkových vahadel (tři pevné body), takže celkově zrcadlo spočívá na devíti podpěrných bodech. Pro správné rozmístění těchto devíti bodů jsem použil jednoduchý program Cell. Podložku jsem vyrobil z 10 mm tlusté duralové desky. Otvory v desce jsou z důvodu snahy o dosažení co nejnižší hmotnosti. Vahadla (tři trojúhelníky) jsou z 5 mm tlustého duralového plechu a devět podpěrných bodů z teflonu. Vahadla musí být k desce uchycena volně (kyvně), tzn. že nesmí být uchycena napevno-musí se kývat všemi směry (jinak by neplnila svůj účel). Zrcadlo připevním k podložce silikonovým lepidlem, a to zboku ke třem sloupkům (na vrcholech trojúhelníkové podložky) a zespodu ke všem třem vahadlům. Použitím silikonu se vyhnu nutnosti přidržovat zrcadlo zpředu => odstraním možnost případných deformací zrcadla od přílišného tlaku předních příchytek.
Hmotnost celé podložky: ~0.5 kg. Datum dokončení: 21.10.2005
Dále přišla na řadu výroba držáku sekundárního zrcátka a čtyřramenného"pavouka". Vše, kromě šroubů, jsem vyrobil z duralu, pavouk je z 1.5 mm tlustého duralového plechu, který jsem pro zvýšení pevnosti v horní části přehnul. Sekundární zrcátko připevním k držáku opět silikonem na třech či čtyřech bodech.
Hmotnost celé konstrukce: ~0.4 kg. Datum dokončení: 4.11.2005
Po více jak měsíční pauze jsem si opět našel trochu času na výrobu nového dalekohledu. Na řadu přišla přední a zadní příruba tubusu. Udělal jsem je z duralových pásů (6x24 mm), které jsem stočil na skružovačce. Z důvodu nedostupnosti svařování duralu jsem musel vyřešit spojení konců pásů přeplátováním dalším kouskem duralového pásu- pevnost je , myslím, zcela dostatečná. Trojúhelníkový držák misky primárního zrcadla (na zadní přírubě) jsem vyrobil z 15 mm silné duralové desky a k přírubě přišrouboval pomocí tří šroubů M6. Miska je k držáku přichycena standardně- tři tažné a tři stavěcí šrouby (M6).
Hmotnost přední a zadní příruby: ~1.1 kg. Datum dokončení: 16.12.2005


Tentokrát přišla na řadu výroba největší "součástky"- tubus. Použitý materiál je 1.5 mm silný duralový plech. Tubus jsem si nechal stočit u klempíře a z důvodu nedostupnosti svaĝovaní hliníku jsem spoj musel snýtovat. Použil jsem hliníkové nýty o průměru 3 mm se zápustnou hlavou, takže po snýtování a přebroušení jsou na tubusu sotva patrné (viz detail). Spoj jsem následně přetmelil správkařským autotmelem a přebrousil. Do hotového tubusu jsem vyvrtal otvory pro šrouby k přišroubování přírub a vyřízl otvor pro okulárový výtah.
Hmotnost tubusu: ~2.5 kg. Datum dokončení: 11.1.2006
Upínací třmeny jsou ze stočené duralové pásoviny (6x25), základová deska je ocelová. Ve finále vylepím vnitřek upínacích třmenů filcem.
Hmotnost kompletu: ~1.7 kg. Datum dokončení: 13.1.2006
Poslední potřebnou součástí dalekohledu byl okulárový výtah. Zvolil jsem výtah Crayfordova typu s vnitřním průměrem 60 mm vlastní konstrukce. Vývoj a výroba ("na koleně") zabrala více času než jsem předpokládal. Jako materiál jsem použil převážně dural, tubusek je ocelový a chemicky černěný. Výtah jsem opatřil digitální stupnicí, kdy jsem využil staré digitální posuvné měřítko. Více fotografií výtahu je zde.
Hmotnost okulárového výtahu: ~ 0.8 kg. Datum dokončení: 12.3.2006
Detail přilepení primárního zrcadla k podložce silikonem. Zrcadlo jsem přilepil jak k bočním sloupkům, tak i k vahadlům. Silikon je potřeba před další manipulací se zrcadlem ponechat minimálně 2 dny vytvrdnout.
Dalekohled je téměř kompletní, takže přišly na řadu závěrečné povrchové úpravy. Vnitřek tubusu jsem vylepil samolepící "sametovou" tapetou Alkor DecoDesign, která poskytuje téměř dokonale matný povrch, jistě matnější, než jakákoli z barev, které jsem k tomuto účelu kdy použil. Vnější povrch tubusu jsem polepil černou samolepící tapetou. Na vnitřní stranu upínacích třmenů jsem přilepil 5 mm silné filcové pásy. Manželka mi ušila krytky na obě strany tubusu z mikrovlákna. Nakonec jsem upevnil hledáček typu RedDot. V současné době čekám pouze na výrobu sekundárního zrcátka.
Hmotnost kompletu: ~9.5 kg. Datum dokončení: 19.3.2006